ללמוד על ההיסטוריה של יפן: קורסים נבחרים כחלק מתואר במגמת אסיה באוניברסיטת בר-אילן

שורשי התרבות וההצלחה היפנית כפי שאנו מכירים אותה כיום, טמונים בין השאר בנבכי ההיסטוריה של יפן מאז ראשיתה ועד אמצע המאה ה-19: מתקופת השבטים, דרך המיתולוגיה העתיקה והשושלות, התקופה הקלאסית, ימי השוגון והסמוראים ועד למהפכה שהובילה למודרניזציה במדינה.

לאלו המתעניינים ביפן בפרט ובאסיה בכלל, כדאי לדעת כי מגמת אסיה ברב תחומי במדעי הרוח באוניברסיטת בר-אילן מקיימת מסלולי לימודים לתואר ראשון בתחום. במהלך התואר ילמדו הסטודנטים קורסים בנושאים מגוונים: פוליטיקה, כלכלה, ההיסטוריה של יפן, התרבות, השפה, האמנות, דתות ואמונות עממיות ומודרניות, מסורות ומנהגים שחלקם נשתמרו וחלקם התפתחו לאורך התקופות. הסטודנטים והסטודנטיות יעמיקו בין השאר ביחסי הגומלין ובשילוב בין מסורתי ומודרני ביפן העכשווית.

ברמה המעשית, בין אם לצורכי מסחר ועסקים, השכלה או פנאי, ההיכרות עם ההיסטוריה של יפן בהיבטיה השונים חשובה כדי לראות את התמונה המלאה, להרחיב את הידע על אודותיה ובעיקר להבין את יפן המודרנית.

בעמוד זה, תוכלו להתוודע לדוגמאות של קורסים נבחרים הקשורים להיסטוריה של יפן, ואנו כמובן נשמח לעזור ולייעץ לכם ולכן בכל שאלה לגבי תכניות הלימודים והרשמה.

אנו מזמינים אתכן ואתכם לפנות אלינו לקבלת מידע נוסף על לימודי ההיסטוריה של יפן כחלק מתואר ראשון רב־תחומי במדעי הרוח במגמה ללימודי אסיה. ליצירת קשר דרך עמוד צור קשר

מבחר קורסים על ההיסטוריה של יפן, במגמה ללימודי אסיה באוניברסיטת בר־אילן

המגמה מציעה מגוון קורסים הנוגעים בין השאר לאספקטים השונים של ההיסטוריה של יפן. את הקורסים מלמדים חוקרים ומומחים בתחומי ההיסטוריה, התרבות, הפוליטיקה, שלטון וחברה, ועוד.

קורסים נבחרים הנוגעים להיסטוריה של יפן:

* מהקיסר האגדי לשוגון האחרון: מבוא לתרבות יפן המסורתית / מרצה דר' רוני שריג

שם הקורס באנגלית:

Introduction to Premodern Japan and its Culture

בקורס נלמדים פרקים נבחרים בתרבות ובהיסטוריה של יפן המסורתית והשפעתן על יפן כיום, ובנוסף גם היכרות עם המרחב הגיאוגרפי והתרבותי באסיה והשפעתו על התרבות המקומית ביפן. לאורך הקורס נעמיק ונערוך השוואות של תהליכים, תפיסות עולם, מנהגים, תרבות ודת ביפן המודרנית אל מול התרבות המסורתית של יפן.

במהלך הקורס לומדים הסטודנטים והסטודנטיות על העקרונות והערכים שהנחו את החברה המסורתית לאורך ההיסטוריה של יפן ואשר השפיעו ועיצבו את יפן המודרנית כפי שמוכרת לנו כיום - נלמד על מאפייני התרבות והחברה, הכלכלה והשלטון, נפגוש את הכתב, ההשפעות הסיניות, הפוליטיקה, וניגע באמנות ובספרות.

* ממסורת למודרניות: מבוא לתרבות יפן המודרנית ובת זמננו / מרצה: דר' רוני שריג

הסטודנטים בקורס ילמדו על התהליכים המדיניים, התרבותיים והחברתיים לאורך שנות ההיסטוריה של יפן, אשר הפכו אותה למדינה מודרנית, אימפריאליסטית ומיליטריסטית, ואז למעצמה כלכלית דמוקרטית במחצית השניה של המאה ה-20.

הקורס יתעמק בסוגיות של זהות לאומית, חברתית ואישית אשר עוצבו לאורך ההיסטוריה של יפן בתקופה הנפרסת על פני יותר ממאה וחמישים שנה (מאז המאה ה-19 ועד היום).

בסיום הלימודים בקורס התלמידים יהיו בקיאים בהיסטוריה של יפן בתקופה המודרנית, בהיבטים כלכליים, תרבותיים וחברתיים, וכן בהיבט האזורי גיאוגרפי של המרחב האסייתי והעולמי.

* חברה ומשפחה בקולנוע היפני / מרצה: דר' רוני שריג

שם הקורס באנגלית:

Family and Society in Japanese cinema

מימיו הראשונים משמש אותנו הקולנוע כאבן שואבת דרכה ניתן לדלות מידע מרתק על תרבויות של עמים, על היסטוריה, על מסורות ומנהגים, על נורמות חברתיות ועוד. בהיבט הזה, במובנים רבים הקולנוע היפני הוא מעין בבועה לחיים ולחברה היפנית, בעזרתה אנו יכולים לנסות ולהבין את ההיסטוריה של יפן, ואת התהליכים החברתיים והמדיניים שהתחוללו בה לאורך השנים. בקורס זה לומדים הסטודנטים והסטודנטיות דרך הקולנוע היפני על מסורות, מנהגים ואמונות, ועל מה שנשתמר מהם עד היום ביפן המודרנית.

הקורס בוחן את החברה והמשפחה ביפן המודרנית דרך יצירות קולנועיות ודרך יוצריהן. נלמד על היוצרים הבולטים במאות ה-20 וה-21, ניחשף ליצירותיהם ונתעמק בדרך שבה הם בוחרים להציג את יחסם לשינויים שחלים בחברה.

קורסים נוספים עם נגיעה באספקטים שונים, ביניהם ההיסטוריה של יפן:

* משבר כהזדמנות להתפתחות: שינויים משפטיים וחברתיים ביפן במאה ה-21 / מרצה: דר' עו"ד ורד בן-שדה

שם הקורס באנגלית:

Crisis as an opportunity for development: Legal and Social Changes in Japan in the 21st Century

הקורס עוסק במשברים וכיצד ניתן לתעל אותם להזדמנויות ולהתפתח דרכם, הן ברמת המקרו (מדינה, חברה), והן ברמת המיקרו (כאינדיבידואלים). בקורס נסקור יחד מקרי בוחן ביפן, ודרכם נלמד על משברים והתפתחות.  לדוגמה, השינויים המשפטיים והחברתיים המואצים שעוברת יפן במאה ה-21, שהם תוצר של משברים שחוותה בסוף המאה ה-20 (סכסוכי עבודה אינדיבידואליים), ובמאה ה-21 ('האסון המשולש' – רעידת האדמה, הצונמי והתאונה הגרעינית בפוקושימה, וכן משבר הקורונה שבעטיו נדחתה אולימפיאדת יפן בשנה).

במהלך הקורס ננוע בין המיקרו למקרו, בין החברה ליחיד, כך שהסטודנטים והסטודנטיות יוכלו לבחון את ההתמודדות בחייהם בראי משברים וקונפליקטים.

* הזמנה לשפע: משפט, חברה ותרבות ביפן ממבט חדש  / מרצה: דר' עו"ד ורד בן-שדה

שם הקורס באנגלית:

An Invitation to Abundance: Law, Society and Culture in Japan from a New Perspective

בקורס נחדד את ההבנה מהו שפע עבורנו והיכן נוכל למצוא אותו. זאת באמצעות חקר מקרה של יפן, הבולטת בשגשוג והצלחה בעקבות משברים. במהלך הקורס נשאף להביט ולחקור את רמת המיקרו האישית (חווית שפע באופן אישי), מול רמת המקרו (שפע ביפן בהיבטיו השונים).

דרך הקורס נלמד להתחבר לחווית שפע בהסתכלות על יפן ועל חיינו; בקורס זה נתרגל אופן התבוננות שונה ונחפש בתרבות, במשפט ובחברה היפנית אלמנטים שמקנים לנו הרגשה טובה והשראה.

נלמד כיצד לשאול שאלת מחקר ולענות עליה. נערוך מיני מחקר אקדמי, נתנסה בעריכת מצגת ועמידה מול קהל, נרכוש כלים לקריאה ביקורתית, ועוד.

בין מגוון הנושאים שנלמד בקורס זה: מהו שפע וכיצד הוא מגולם בתרבות, בשפה ובחברה היפנית, התפתחות העסקים בין ישראל ויפן מזווית של שפע, כיצד הפכה 2020 לשנת שיא של פעילות עסקית בין שתי המדינות ומדוע יפן נחשבת גן עדן ללקוחות. כמו-כן, ניחשף למסורת של יישוב סכסוכים בהסכמה ביפן, רפורמת החינוך המשפטי ביפן בתחילת המאה ה-21, ונתעמק בהיבטים של תודעת שפע מול תודעת מחסור.

ללמוד על ההיסטוריה של יפן במגמה ללימודי אסיה בבר־אילן

מגמת לימודי אסיה היא חלק מתכנית הרב תחומי במדעי הרוח באוניברסיטת בר-אילן. הסטודנטים והסטודנטיות שלנו נהנים מאפשרויות בחירה גמישות, ומשלבים בלימודי התואר במדעי הרוח מגוון רחב של קורסים מחוגים מגוונים מהפקולטה למדעי הרוח, וגם מפקולטות אחרות. הסטודנטיות והסטודנטים שלנו נהנים מאווירה צעירה ודינמית, מלימודים חווייתיים ומיוזמות לימודים חדשניות המועברות על ידי מיטב המרצים בתחומים השונים.

מלבד קורסי חובה ובחירה, נדרשים הסטודנטים גם להירשם ללימודי שפה, ואלו שבחרו להתמקד ביפן, יוכלו להצטרף ללימודי יפנית למתחילים ומתקדמים (בתוכנית ניתן לבחור גם לימודי סינית או לימודי קוריאנית).

השתלבות בוגרי תואר בלימודי אסיה בשוק העבודה

במגמת לימודי אסיה בבר-אילן לומדים לא רק על ההיסטוריה של יפן – אלו המעוניינים להכיר את יפן לעומק, ילמדו אודותיה באופן מקיף הסובב את כל ההיבטים הקשורים למדינת האיים המרתקת. בסיום התואר, בוגרות ובוגרי מגמת לימודי אסיה יהיו בעלי ידע מקיף אודות התרבות, הפוליטיקה, הכלכלה, הדתות, האמנות ועוד, ויפתחו יכולות למידה (ניתוח, השוואה, סינתזה, חשיבה ביקורתית) מתקדמות שיקנו להם יתרון מעשי בשוק העבודה ויסייעו להם להשתלב במשרות בתחומים רבים, כגון: משרדי ממשלה, יזמות עסקית בארץ וביפן ובכלל באסיה, פעילות מסחרית בחברות בינלאומיות, הוראה ומחקר אקדמי, תיירות, תרגום וכתיבת תוכן, הוראת שפות אסייתיות ועוד.

אם ההיסטוריה של יפן מעניינת אותך- אנו מחכים לך כאן באוניברסיטת בר-אילן. נשמח להכיר ולספר לא רק על לימודי ההיסטוריה של יפן כחלק מהתואר הרב-תחומי, אלא על עוד נושאים ומסלולי לימודים שאנו מציעים במסגרת המגמה.

פנו אלינו עוד היום לקבלת מידע נוסף על לימודי ההיסטוריה של יפן כחלק מתואר ראשון רב־תחומי במדעי הרוח במגמה ללימודי אסיה. ליצירת קשר דרך עמוד צור קשר