מדוע כדאי להצטרף ללימודי תרבות סינית באוניברסיטה?

התרבות הסינית ולימודי תרבות סינית באוניברסיטה

אם אתם מתעניינים בלימודי תרבות סינית באוניברסיטה, הגעתם למקום הנכון.
התרבות הסינית מורכבת  מגורמים רבים ומגוונים אשר עיצבו אותה לאורך אלפי שנים ועד ימינו. התרבות שהתעצבה, מקיפה את כל תחומי החיים בהם ניתן לכלול בין היתר היסטוריה, כלכלה, פוליטיקה, גיאוגרפיה, דמוגרפיה, אקלים, שפות, אמונות, דתות ואמנות. סין מרתקת בין השאר גם בזכות מאפיינים מנוגדים המתקיימים בה בכפיפה אחת, כמו שימור מסורות עתיקות לצד חדשנות עכשווית, ושלטון של מפלגה קומוניסטית ריכוזית שמאידך מעודדת כלכלה חופשית ומשגשגת. 
במגמת לימודי אסיה בתכנית רב תחומי במדעי הרוח באוניברסיטת בר-אילן, תוכלו ללמוד על כל אלו. לימודי תואר ראשון הכוללים קורסים מקיפים על התרבות הסינית, פוליטיקה ומשטר, כלכלה, ספרות ואמנות, וכמובן, גם לימודי השפה הסינית. 

למידע נוסף אודות לימודי תרבות סינית ו/או התרבות הסינית כחלק ממסלול לתואר באוניברסיטת בר אילן, הנכם מוזמנים ליצור עימנו קשר דרך עמוד צור קשר ואנו נחזור אליכם בהקדם.

מה חשוב לדעת על התרבות הסינית

לסין תרבות עתיקה המקיימת מורשת רציפה כבר אלפי שנים. מלחמת האזרחים שפרצה במאה הקודמת בין המפלגה הלאומנית  לבין המפלגה הקומוניסטית , הסתיימה ב-1949 בניצחון הקומוניסטים אשר מנהיגים את המדינה עד היום.  למרות ההשפעה האדירה של השלטון הקומוניסטי  על התרבות הסינית, היא עדיין שימרה מאפיינים מסורתיים רבים. לכן, בבואנו להתוודע אל התרבות הסינית העכשווית יש להכיר תחילה את יסודות המורשת הסינית המסורתית; 
סין מכונה "האימפריה השמיימית", כינוי המתאר את עוצמתה כמו גם את העובדה שכוחות האמונה שבה ירדו משמיים. מקובל לספר שהתרבות הסינית התפתחה לפני יותר מ- 5,000 שנים בתקופתו של  הקיסר הצהוב.  דמותו המיתולוגית נודעה כבעלת חוכמה וכוחות מיוחדים. סין ידועה גם כ- "ממלכה האמצעית", שכן הסינים מאמינים כי סין לא רק ממוקמת גאוגרפית במרכזה של מזרח אסיה (中国), אלא במרכזו של היקום כולו. כינוי זה, שראשיתו בשושלת ג'ואו אשר בתקופת "המדינות הלוחמות" (מאות 5-3 לפנה"ס) ניצבה במרכזה של סין, הפך לשמה הנוכחי של סין כיום. 

 

תרבות סינית – מדוע חשוב להכיר ולהבין אותה?

אם הגעתם עד לכאן, יש סיכוי שאתם מתכננים להעמיק את הידע שלכם עם סין. אם נחוץ לכם עוד נימוק משכנע, חשבו על העניין הבא; התרבות הסינית מקיימת סדר והיררכיה פנימיים ואלו לא תמיד תואמים את ההגדרות והקודים החברתיים של המערב. הקונפוציאניזם הקלאסי מגדיר את הסדר החברתי הכללי והוא מבוסס על נורמות מוסריות והרמוניה ביחסים בין אנשים. הפועל היוצא הוא שהסינים הם עם היררכי וכל אדם יודע את מקומו בחברה (בעבודה, במשפחה, בין חברים ובכלל). היכרות מעמיקה עם התרבות הסינית חיונית מאין כמותה בהתקשרות עם סין ויכולה למנוע תקשורת לקויה ואי הבנות. בנוסף, תרבות סינית היא מכלול שלם עם כללים וקודים תרבותיים הנוהגים בה. לימודי התרבות הסינית מורכבים מפנורמה של תחומים הקשורים לחיים בסין, להיסטוריה שלה ולעמים שסביבה, וניתן להתמקד בה במסגרת מגמת לימודי אסיה בתכנית רב תחומי במדעי הרוח, באוניברסיטת בר-אילן.

 

הצטרפו ללימודי תרבות סינית במסגרת תואר בבר אילן

בפקולטה למדעי הרוח בבר אילן תוכלו ללמוד תואר ראשון במגמת לימודי מזרח אסיה בתכנית ברב-תחומי במדעי הרוח ולהתמקד בתרבות הסינית. כחלק מתכנית הלימודים תוכלו לבחור בין השאר, בקורסים בנושאי תרבות סינית.

מתוך שלל הקורסים שניתן ללמוד במסגרת מגמת לימודי אסיה בתכנית רב תחומי במדעי הרוח, אלו המתעניינים בלימודי תרבות סינית יוכלו ליהנות מקורסים מגוונים העוסקים בחיים בסין, לדוגמא: 

- מבוא לתרבות סין המסורתית
- תרבות, פוליטיקה ואתניות בסין
- הרפורמות בסין: היסטוריה, פוליטיקה וחברה בסין מאז 1978
- קולנוע, ספרות ותרבות פופולרית בסין המודרנית
- סין במאה ה- 20: מקיסרות למעצמה
- סינית למתחילים /מתקדמים
 
*** חשוב: תכניות הלימודים והקורסים המוצעים נתונים לשינויים, ומומלץ להתעדכן מעת לעת באתר הרב תחומי במדעי הרוח.

התקשרו עוד היום וקבלו ייעוץ בנושא לימודי התרבות הסינית במסגרת מגמת לימודי אסיה לתכנית בתואר רב תחומי במדעי הרוח  בקמפוס רמת גן.

למידע נוסף אודות לימודי תרבות סינית ו/או התרבות הסינית כחלק ממסלול לתואר באוניברסיטת בר אילן, הנכם מוזמנים ליצור עימנו קשר דרך עמוד צור קשר ואנו נחזור אליכם בהקדם.

*** נושאי לימוד נוספים שעשויים לעניין אתכן ואתכם: לומדים על ההיסטוריה של סין, ללמוד על כלכלת סין