לכל מי שרוצה ללמוד על ההיסטוריה של הודו במסגרת תואר – אצלנו באוניברסיטת בר-אילן זה אפשרי!

אנו מניחים כי ההיסטוריה של הודו מעניינת אותך, ולכן הגעת לעמוד זה.

אם נתבקש להגדיר את תחילת ההיסטוריה של הודו, כנראה שנבחר להתמקד בתקופה שבין המאה החמישית והמאה השלישית לפני הספירה (אף כי קיימות עדויות פיזיות לנוכחות אנושית באזור  עוד הרבה לפני כן). תחילה התקיימה הודו תחת שליטתה של האימפריה המאורית, ובהמשך נכבשה על ידי המוסלמים וחולקה לממלכות. האיחוד המחודש של תת היבשת החל במאה ה-17 תחת שלטון המוגולים, ולאחר מכן, עם כניסת הבריטים לאזור, הפכה הודו לקולוניה. הודו זכתה לעצמאות בשנת 1947 ומאז מתקיימת הרפובליקה של הודו כמדינה ריבונית.

ההיסטוריה של הודו מורכבת משכבות אבולוציוניות של השפעות שהצטברו, התגבשו  והוטמעו בה לאורך מאות ואלפי שנים מכל בחינה אפשרית, תרבותית, היסטורית, דתית, פוליטית, כלכלית וחברתית. השתלשלות האירועים והתמורות שחלו בה, עיצבו את אופייה כמדינה מודרנית.

אצלינו במגמת אסיה בחוג הרב תחומי במדעי הרוח באוניברסיטת בר-אילן, תוכלו למקד את לימודי התואר הראשון שלכם בקורסים שונים הנוגעים להיסטוריה של הודו, התרבות, האמונות, הדתות ויחסי הגומלין שלה עם מדינות האזור בתקופות השונות. במסגרת תכנית הלימודים, תעמיקו, בין השאר, בלימוד על הודו המסורתית בהיבט השוואתי, כמו גם בלימוד על הודו המודרנית ממגוון נקודות התבוננות. כמו כן תלמדו על האופן בו פילוסופיה, מסורות ואמונות קדומות לוקחות חלק בתקופה העכשווית, לא רק בגבולות תת היבשת ההודית, אלא ברחבי העולם כולו.

בעמוד זה תוכלו ללמוד על קורסים נבחרים הקשורים להיסטוריה של הודו. אם מתעוררת שאלה או צורך במידע נוסף או פרטים על הרשמה למגמת לימודי מזרח אסיה, נשמח מאד לעמוד לרשותכן ולרשותכם.

אנו מזמינים אתכן ואתכם לפנות אלינו לקבלת מידע נוסף על לימודי ההיסטוריה של הודו כחלק מתואר ראשון רב־תחומי במדעי הרוח במגמה ללימודי אסיה באוניברסיטת בר-אילן. ליצירת קשר דרך עמוד צור קשר.

לימודי הודו: מבחר קורסים העוסקים בין השאר בהיסטוריה של הודו, במגמה ללימודי אסיה ברב תחומי במדעי הרוח, אוניברסיטת בר־אילן

המגמה מציעה מגוון קורסים הנוגעים בין השאר לאספקטים השונים של ההיסטוריה של הודו. את הקורסים מלמדים חוקרים ומרצים בתחומי ההיסטוריה, התרבות, הדת, הפוליטיקה והכלכלה של הודו.

קורסים נבחרים הנוגעים להיסטוריה של הודו:

* הודו העתיקה: היסטוריה, דת ותרבות / מרצה פרופ' איתמר תאודור

שם הקורס באנגלית: Ancient India; History, Religion and Culture

בקורס נלמד פרקי יסוד על ההיסטוריה של הודו וסין, ועל תפיסות היסוד של הדתות והתרבויות הנוהגות בה. נערוך השוואות בין העמדות ההומניסטיות לספיריטואליסטיות, נדגים טקסטים מרכזיים ונדון בהם. המפגשים בקורס עוסקים בהיסטוריה של הודו מהעת העתיקה ועד התקופה המודרנית, ובמהלכם נתעמק בנקודות ציון מרכזיות המאפיינות את הדתות והתרבויות של הודו. דרך הוראה פרונטלית בשילוב מצגות וסרטים, נלמד על הבודהיזם והג'איניזם, על המיסטיקה האופנישדית והדת הקורבנית הוודית, על המהאבהרטה, על אסכולת היוגה והבהגווד גיטא.

בסופו של הקורס יצאו הסטודנטים והסטודנטיות עם ידע והבנה לגבי ההיסטוריה של הודו דרך ההתפתחות ההגותית, הבנת מאפייני התרבות הוודית, העמקה ביסודות הטקסטואליים ההודיים בהקשר לתפיסות פילוסופיות אסייתיות, ועריכת השוואה בין דתות ותנועות שונות במדינה.

* הודו המודרנית: היסטוריה, דת ותרבות / מרצה: פרופ' איתמר תאודור

שם הקורס באנגלית: Modern India: History, Religion and Culture

הסטודנטים בקורס יערכו היכרות עם ההיסטוריה של הודו, הדתות והתרבות ההודית בתקופה המודרנית החל מימי הביניים ובעיקר במאות ה-19-20. הקורס יחשוף את הלומדים והלומדות להגות ולהוגים ההודים מימי הביניים ועד לעת החדשה, החל מהאימפריה המוגהולית ודרך ההינדואיזם והאימפריאליזם הבריטי בהודו.

במפגשי הקורס יוצגו גישותיהם של הוגים הודים שהציעו פרשנויות חדשניות להינדואיזם (ניאוהינדואיזם),  לבהגווד גיטא, להגות האופנישדית, ליוגה הקלאסית ועוד, ואשר במידה רבה השפיעו על הזהות ההודית המתגבשת בתקופה המודרנית. מן העבר השני נכיר גם את מי שהתנגדו לפרשנויות אלו. עוד נתמקד גם בפן הרוחני ונלמד על הוגים הודים שהנגישו לעולם המערבי תורות ופילוסופיות רוחניות והפכו את הודו למקור השראה והתחדשות רוחנית.

קורס נוסף הנוגע בין השאר בהיסטוריה של הודו דרך התפתחות הבודהיזם:

* התעוררות הבודהה: צמיחת הבודהיזם בהודו / מרצה: פרופ' שלומי מועלם

שם הקורס באנגלית: Buddha’s Awakening: The Rise of Buddhism in India

בקורס נברר מהו בודהיזם ואיך התפתח מכת קטנה במאה החמישית לפני הספירה. עוד נעסוק בנירוונה ומדיטציה, ובסיפורים היסטוריים דרכם נלמד על האבולוציה וההשפעה העולמית חוצת הגבולות של הבודהיזם ככלי להתבוננות מדיטטיבית ולהגעה לשלווה מוחלטת של הנשמה (נירוונה).

מטרת הקורס היא לחשוף בהרחבה בפני הלומדים והלומדות את תהליכי הצמיחה וההתפתחות של הבודהיזם הקדום בהודו. ההרצאות יתמקדו בגאוטמה בודהה ובתורת "ארבע האמיתות הנאצלות" של הבודהיזם.

לימודי הודו וההיסטוריה של הודו במגמה ללימודי אסיה בבר־אילן

כחלק מתכנית לימודי תואר ראשון רב תחומי במדעי הרוח באוניברסיטת בר-אילן, מאפשרת מגמת לימודי אסיה לסטודנטיות ולסטודנטים הלומדים בה להתרכז בלימודי הודו ולבחור מתוך שפע הקורסים הקיימים בחוגים שונים של הפקולטה למדעי הרוח וגם מפקולטות אחרות באוניברסיטה.

הלימודים אצלנו מתקיימים באווירה צבעונית וצעירה, בשילוב לימודים חווייתיים וחדשניים המועברים על ידי מיטב המרצים שהם בעלי שם בתחומם. אנו מאפשרים לתלמידנו להיות מעורבים בפעילויות רבות במסגרת לימודי התואר בנוסף לחובות הקורסים; סדנאות והשתלמויות העשרה, סמינרים מחלקתיים ועוד. כל אלו תורמים לגיבוש ולאווירה הייחודית של הלימודים במגמה.

*** סטודנטים מצטיינים גם יכולים להגיש בקשה למלגות מיוחדות באוניברסיטאות שונות באסיה, בכללן גם בהודו.

השתלבות הבוגרים והבוגרות שלנו בשוק העבודה

לאלו המתעניינים והמתעניינות בהודו ובהיסטוריה של הודו – חשוב שתדעו כי אצלנו במגמת אסיה במסגרת לימודי מדעי הרוח בפקולטה, תוכלו ללמוד על אודות הודו באופן מקיף הסובב את כל האספקטים הקשורים לדמוקרטיה הגדולה בעולם. בסיום התואר, בוגרות ובוגרי מגמת אסיה במיקוד הודו יהיו בעלי ידע מקיף על אודות ההיסטוריה של הודו, התרבות, הדתות, האמונות, הפוליטיקה ועוד, וירכשו מתודות למידה מתקדמות כגון: ניתוח, השוואה, סינתזה ועוד, יכולות אשר יסייעו להם בעולם התעסוקה ובפיתוח קריירה בתחום. אלו יוכלו להשתלב במשרות ציבוריות וכן בסקטור הפרטי, בארץ או מעבר לים.

אז אם לימודי הודו בכלל ולימודי ההיסטוריה של הודו בפרט מרתקים אותך – נשמח מאד לשוחח ואפילו להיפגש, לעזור לך ולייעץ וללוות אותך לאורך כל הדרך עד לקבלת התואר.

פנו אלינו עוד היום לקבלת מידע נוסף על לימודי ההיסטוריה של הודו כחלק מתואר ראשון רב־תחומי במדעי הרוח במגמה ללימודי אסיה באוניברסיטת בר אילן. ליצירת קשר דרך עמוד צור קשר.