תרבות קוריאנית: ללמוד על תרבות קוריאה במסגרת תואר רב תחומי בבר-אילן

תרבות קוריאה היא עשירה, מגוונת וארוכת שנים, ומאז הקמתה, בשנת 2,333 לפני הספירה, חוותה קוריאה לא מעט תהפוכות פוליטיות, חברתיות ודתיות. תרבות קוריאנית, וליתר דיוק, תרבות דרום קוריאה היא היא זו שהפגישה אותנו עם מוזיקת ה-K-POP, עם סדרות K-DRAMA ושוברי קופות עולמיים, וכמובן עם טכנולוגיות שהפכו למותגים מובילים בעולם, דוגמת סמסונג, LG, קיה, יונדאי ועוד. אז אם תרבות קוריאה מסקרנת אתכם, אם אתם רוצים ללמוד קוריאנית ולחלוק שפה משותפת עם 80 מיליון אנשים ברחבי העולם או אם אתם רוצים כרטיס כניסה לעולם העסקים הגלובלי, כדאי לדעת כי מגמת לימודי אסיה באוניברסיטת בר-אילן מציעה מסלול לימודים מיוחד לתואר ראשון, בתכנית הרב תחומי במדעי הרוח, במסגרתו תוכלו לבחור בקורסים העוסקים בקוריאה: תרבות קוריאה, כלכלה ופוליטיקה, דתות, אמנות ועוד.

תרבות קוריאה מרתקת אתכם ואתכן? אצלינו תוכלו ללמוד הכל על קוריאה במסגרת תכנית הרב תחומי במדעי הרוח באוניברסיטת בר-אילן. הנכם מוזמנים ליצור עימנו קשר דרך עמוד צור קשר ואנו נחזור אליכם בהקדם.

דרום קוריאה תרבות, היסטוריה וכלכלה

התרבות הקוריאנית היא רבת פנים ולאורך השנים חלו בה תמורות רבות כמעט בכל תחומי החיים.

תחילת דרכה של קוריאה החלה בתקופת העת העתיקה כאסופה של שבטים. לאחר מכן שלטו בה מלכים, ובתקופה המודרנית היא נכבשה על ידי יפן (1910-1945) ורק בשנת 1948 חולק חצי האי הקוריאני לשתי ישויות ריבוניות נפרדות; לקוריאה הדרומית, הנתמכת על ידי ארצות הברית ותומכת בערכי המערב, ולקוריאה הצפונית, שיש לה זיקה לברית המועצות וסין ואשר אימצה את עקרונות הקומוניזם. זמן לא רב לאחר אותה חלוקה, החלה מלחמה בקוריאה אשר גבתה מחיר כבד בנפש והשפיעה על כלכלת שתי הקוריאות ועל אופיין. ב-1953, התוצר הלאומי הגולמי לנפש של קוריאה הדרומית נאמד רק בכ-67 דולרים. אולם עם השנים התעוררה לחיים וכלכלת קוריאה הדרומית הפכה מכלכלת עולם שלישי למעצמה הכלכלית העשירית בגודלה בעולם, כזו שהתוצר הלאומי הגולמי שלה לנפש נאמד בכ-40,000 דולרים!

לצד היסטוריה מרתקת, התמודדות מתמדת עם איומים חיצוניים ופנימיים וכלכלה המתפתחת בצעדי ענק מציעה קוריאה הדרומית תרבות ייחודית ועשירה, תרבות קוריאנית שהפכה לתופעה עולמית ואף זכתה לשם K-Wave (="הגל הקוריאני"). כאמור, מאז ראשית המאה ה-21 "מייצאת" דרום קוריאה תרבות שהפופולריות שלה מעבר לים רק הולכת וגוברת. תרבות הפופ הקוריאנית ממומנת בחלקה על ידי ממשלת קוריאה הדרומית, וגם לרשתות החברתיות ולשירותי הסטרימינג יש חלק בהצלחה של דרמות קוריאניות (K-drama), של הקולנוע הדרום קוריאני ושל להקות קיי-פופ.

תרבות קוריאה המפותחת מוצאת ביטוי גם בתעשייה עתירת הטכנולוגיה וגם היא מקבלת עידוד ממשלתי באמצעות סובסידיות ומימון סטארטאפים. נכון להיום דרום קוריאה נחשבת לאחת המדינות החדשניות בעולם, וזהו הישג מדהים במיוחד לנוכח העובדה שממש לא מזמן, במחצית הראשונה של המאה ה-20, התנהלו בשטחה קרבות ואי יציבות. כיום, רבים בעולם המערבי נוסעים במכוניות מתוצאת דרום קוריאנית (קיה, יונדאיי, דייהו‏) ואף משתמשים על בסיס יומי במכשירים שפותחו בדרום קוריאה (LG, סמסונג וכו'). בנוסף, קוריאה הדרומית נחשבת לפורצת דרך גם במחקר ובפיתוח והיא מהווה מרכז עסקי וכלכלי תוסס בנוף העסקים הגלובלי.

תרבות קוריאנית מעניינת אתכם? בואו ללמוד על תרבות קוריאה במסגרת תואר ראשון

מגמת לימודי אסיה היא חלק מתכנית הרב תחומי בפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת בר-אילן ובמסגרתה תוכלו ללמוד על תרבות קוריאה בכלל ועל תרבות דרום קוריאה בפרט. תוכניות הלימודים במגמת אסיה הן מגוונות ומרתקות, והן יפגישו אתכם עם התרבות, ההיסטוריה, השפה והפוליטיקה של היבשת האסייתית, המהווה כשליש מאוכלוסיית העולם. כחלק מתכנית הלימודים תוכלו לבחור, בין השאר, בקורסים בנושאי תרבות קוריאה, פוליטיקה, כלכלה, וכן ללמוד את השפה המקומית באמצעות לימודי קוריאנית.

בין הקורסים המתמקדים בלימודי תרבות קוריאה במגמת לימודי אסיה בבר-אילן ניתן לציין את הבאים:

  • קוריאה: בין סמסונג ל-BTS (שם הקורס באנגלית:(Korea: Between Samsung and BTS  - בקורס זה נבחן את התהליכים שהביאו להצלחתה של תרבות קוריאה הדרומית ואת הדרך שעשתה ממדינת עולם שלישית ועד להפיכתה למעצמה כלכלית. נראה כיצד הפכה תרבות קוריאה הדרומית לסיפור הצלחה גלובלי פנומנלי ואיך הפכו חברות מקומיות למותגי איכות בינלאומיים.
  • "להבין" את צפון קוריאה (שם הקורס באנגלית: "Understanding" North Korea ) – לא ניתן להבין את תרבות דרום קוריאה מבלי להבין את תרבות קוריאה הצפונית. לכן, בקורס זה נעמיק באירועים היסטוריים, בפוליטיקה, במדיניות, בחברה, בכלכלה וביחסיה האזוריים של קוריאה הצפונית וננסה לשפוך אור על "החידה הצפון קוריאנית".
  • חברה תרבות וקונפליקט בראי הקולנוע הקוריאני (שם הקורס באנגלית: Culture society and conflict through the prism of the Korean cinema)  - הקולנוע הדרום קוריאני משחק תפקיד חשוב בתרבות הקוריאנית והוא מהווה בבואה ממנה משתקפים תמורות בחברה הקוריאנית. בקורס זה נעמוד על שינויים בחברה קוריאנית דרך התבוננות בסרטי קולנוע ונראה כיצד הקולנוע המקומי מביא לידי ביטוי את הקונפליקט בין הדרום לצפון, את השינויים הפוליטיים ואת הדינמיקה החברתית והפוליטית הייחודית לקוריאה באמצעות המסך הגדול.
  • קולנוע קוריאני: מכלי תעמולתי לכוכב עולמי (שם הקורס באנגלית: Korean Cinema: From propaganda tool to Global Best Cinema. ) – בקורס זה נראה כיצד ענפי הקולנוע והמדיה הקוריאנים, שאינם דוברי אנגלית, זכו להכרה בינלאומית ולפופולריות פנומנלית. נבין אילו תהליכים עברו על תעשיית המדיה הקוריאנית ונסקור את התפתחות הקולנוע הקוריאני מתקופת הכיבוש היפני ועד להפיכת הקולנוע הקוריאני לשם-דבר בתעשייה הקולנועית הגלובלית, כזו הזוכה להכרה וקוטפת פרסים בפסטיבלים בינלאומיים בכל רחבי העולם.
  • תרבות עסקית בקוריאה (שם הקורס באנגלית: Business Culture in Korea ) – בקורס זה נבחן את הגורמים שהפכו את קוריאה הדרומית מכלכלה מדשדשת בתחילת המאה ה-20 למעצמה עסקית, כלכלית וטכנולוגית שכלכלתה מדורגת במקום ה-13 בכלכלות העולם. במהלך הקורס הסטודנטים ירכשו ידע וכלים המאפשרים לנתח עסקאות כלכליות בקוריאה הדרומית, נדון במערכת המשפט במדינה, בערכי מוסר ואתיקה, נראה מה תפקידה של המערכת הפוליטית בתרבות העסקית ונבחן את האתגרים הכלכליים, הצבאיים, הלאומיים והתרבותיים הניצבים מול קוריאה הדרומית.

*** חשוב לדעת: תכניות הלימודים והקורסים המוצעים נתונים לשינויים, ומומלץ להתעדכן מעת לעת באתר הרב תחומי במדעי הרוח.

להתמקד בלימודים על תרבות קוריאה, פוליטיקה, כלכלה ועוד - התקשרו עוד היום לייעוץ לקראת לימודים במגמת לימודי אסיה בתכנית תואר רב תחומי במדעי הרוח בקמפוס בר-אילן ברמת גן. למידע נוסף הנכם מוזמנים ליצור עימנו קשר דרך עמוד צור קשר ואנו נחזור אליכם בהקדם.

 

*** נושא לימוד שעשוי לעניין אתכן ואתכם: תרבות סינית