ללמוד על תרבות יפן במסגרת תואר ראשון במגמה ללימודי אסיה באוניברסיטת בר-אילן

תרבות יפנית – שילוב של ישן וחדש

אם אי פעם חלמתם ללמוד על תרבות יפן באופן מעמיק ויסודי, הגעתם למקום הנכון.

תרבות יפן העשירה והמגוונת מושכת אליה כמגנט מתעניינים ומתעניינות רבים הנשבים בקסמה המהפנט. יש האומרים שאדם חייב לבקר ביפן לפחות פעם אחת בחייו ומי שכבר ביקר בה, נפעם מנופיה כמו גם מתרבותה המרתקת.

תרבות יפן היא עתיקת יומין ורבת-פנים; מצד אחד ספגה יפן, ועודנה סופגת, השפעות משכנותיה באסיה כמו גם מאזורים אחרים בעולם, ומן הצד השני עובדת היות יפן מדינת איים, הצליחה למתן את השפען של תרבויות אחרות במשך מאות רבות של שנים לאורך ההיסטוריה; השילוב המנוגד שבין מסורת ומורשת עתיקת יומין לבין חדשנות וקידמה הופכים את התרבות היפנית ליחידה ומיוחדת במינה, והדבר ניכר ביום-יום בין השאר בחיבור הקמאי לטבע, בכבוד לאומנויות, למלאכות ולטקסים עתיקים (כמו לדוגמה העיסוק בקליגרפיה ובאיקבנה – אומנות סידור הפרחים), מסורות שעוברות מדור לדור ושזורות כחוט השני בעולם החדש היפני, המתאפיין בחדשנות טכנולוגית, אופנה מעודכנת ושפה תרבותית מודרנית. דיאלקטיקה ייחודית זו שבין העבר לבין העתיד ובין החדש לישן נחשבת לאחד מסימני ההיכר הבולטים של יפן בכלל ושל התרבות היפנית בפרט.

לימודי תרבות יפן במגמה ללימודי אסיה בבר-אילן

למתעניינים ולמתעניינות בתרבות היפנית ולכל מי שרוצה ללמוד על אודות יפן ותרבות יפן בישראל, בוודאי תשמחו לדעת כי אוניברסיטת בר אילן מקיימת מסלול לימודים מיוחד לתואר ראשון במגמת לימודי אסיה בתכנית הרב תחומי במדעי הרוח. במסגרת תכנית זו תוכלו ללמוד על תרבות יפן, על ההיסטוריה, על האמנות, המסורות, המנהגים, הדת ואף על השפה המדוברת באמצעות לימודי יפנית, בפרט, ועל מדינות אסיה בכלל, לרבות: סין, הודו, דרום קוריאה ומדינות נוספות בדרום מזרח אסיה.

מתקופת השבטים, דרך השושלות היפניות והתקופה הקלאסית, הסמוראים וימי שוגון ועד להתחוללותה של המהפכה שהביאה למודרניזציה של יפן ולהתפתחותה של יפן כפי שאנו מכירים אותה כיום, לתרבות יפן שורשים עמוקים הנפרשים מאז ראשיתה ועד לאמצע המאה ה-19. במהלך לימודי יפן ותרבות יפן בתכנית הרב תחומי במדעי הרוח באוניברסיטת בר-אילן תוכלו ללמוד קורסים מקיפים על התרבות היפנית, הספרות היפנית, האמנות היפנית, האדריכלות וההיסטוריה של יפן, ועוד.

אנו מזמינים אותך לפנות אלינו לקבלת מידע נוסף על לימודי תרבות יפן כחלק מתואר ראשון רב־תחומי במדעי הרוח במגמה ללימודי אסיה. ליצירת קשר דרך עמוד צור קשר.

קורסים נבחרים העוסקים ביפן ובתרבות היפנית במגמה ללימודי אסיה:

המגמה ללימודי אסיה באוניברסיטת בר-אילן מציעה מבחר קורסים המתמקדים בלימודי תרבות יפן ומועברים על ידי מומחים בעלי שם וחוקרי יפן. בין הקורסים הנוגעים לתרבות יפן ניתן למנות את הבאים:

  • ממסורת למודרניות: מבוא לתרבות יפן המודרנית ובת זמננו / מרצה: ד"ר רוני שריגבמסגרת קורס זה נלמד על תהליכים תרבותיים, חברתיים ומדיניים ביפן ונראה כיצד אלו תרמו להפיכתה של יפן למדינה דמוקרטית ומודרנית. נעמיק בסוגיות מגוונות, כגון: זהות לאומית, זהות אישית וזהות חברתית ואף נתבונן ביפן מנקודת מבט איזורית, במרחב האסייתי.

 

  • הזמנה לשפע: משפט, חברה ותרבות ביפן ממבט חדש  / מרצה: ד"ר עו"ד ורד בן-שדה במהלך קורס זה על התרבות היפנית נבחן את מושג 'השפע', הן ברמת המאקרו והן ברמת המיקרו, דרך חקר התרבות היפנית. נעמיק במושג השפע כפי שהוא בא לידי ביטוי בתרבות היפנית, למשל כפי שהוא מתבטא בשפה, ובעולם העסקים, נבחן את האופן שבו היפנים נוהגים ליישב סכסוכים בחינוך, בפוליטיקה ובעולם המשפט היפני, נדון בתודעת שפע לעומת תודעת מחסור, נתרגל תודעת שפע ועוד.

 

  • מהקיסר האגדי לשוגון האחרון: מבוא לתרבות יפן המסורתית / מרצה ד"ר רוני שריג - במסגרת קורס זה נלמד על התרבות היפנית ועל ההיסטוריה של יפן המסורתית ונראה כיצד אלו השפיעו על עיצוב התרבות היפנית העכשווית. נעמיק במנהגים, בתרבות, בדת, בערכים, בחברה ובשלטון ונחשף גם לספרות ולאמנות היפנית.

 

  • חברה ומשפחה בקולנוע היפני / מרצה: ד"ר רוני שריג – הקולנוע מאז ומעולם שיקף מסורות, אמונות,  ערכים, מנהגים ונורמות של עמים וקבוצות אתניות ואף שימש אמצעי להבנת תרבויות מגוונות, וכך גם הקולנוע היפני המפואר. במסגרת קורס זה נבחן כיצד התא המשפחתי היפני משתקף בקולנוע היפני ודרכו נלמד על תהליכים תרבותיים, מדיניים וחברתיים שהתחוללו ביפן לאורך השנים. נחשף לסרטי הקולנוע הגדולים של יפן ולבמאים יפנים נודעים ומעוררי השראה ודרכם נתבונן על המשפחה, החברה והתרבות  היפנית בכללותה.

יתרונות לימודי תרבות יפן במגמת אסיה באוניברסיטת בר-אילן

יש מגוון יתרונות ללימודי יפן ותרבות יפן במסגרת תכנית הרב תחומי במדעי הרוח במגמת אסיה באוניברסיטת בר-אילן, ביניהם ניתן למנות את הבאים:

  • תואר משולב ומגוון - לימודי תרבות יפן נלמדים כחלק מתכנית תואר רב תחומי במדעי הרוח, תכנית המאפשרת שילוב בין לימודי אסיה לבין מגוון קורסים מחוגים אחרים המוצעים בפקולטה למדעי הרוח ובפקולטות נוספות בבר-אילן. כך שהסטודנטיות והסטודנטים יכולים לשלב קורסים בשיעור של עד 25% מלימודי התואר מפקולטות אחרות וליהנות ממסלול לימודים מגוון ועשיר המקיף שלל תחומי ידע.
  • מרצים מובילים – על סגל מרצי הקורסים במגמת אסיה בכלל וקורסי תרבות יפן בפרט נמנים מומחים וחוקרי תרבות יפן פעילים, התומכים ומלווים את הסטודנטיות והסטודנטים לאורך כל הדרך. 
  • תכנית לימודים פופולרית – תכנית הרב-תחומי במדעי הרוח במגמת אסיה באוניברסיטת בר-אילן נבחרה, באמצעות סקר שביעות רצון של הסטודנטים, כאחת מתוך עשר התוכניות הפופולריות באוניברסיטת בר-אילן.
  • תעודה יוקרתית – בוגרי לימודי התכנית הרב-תחומי במדעי הרוח מסיימים כשבידם תעודת תואר יוקרתית מטעם אוניברסיטת בר-אילן, הפותחת דלתות ומאפשרת לבוגריה להתמודד על תפקידי מפתח בשירותי חוץ ובארגונים בינלאומיים.
  • רוח צעירה ופעילויות העשרה – מגמת אסיה היא מגמה בעלת רוח רעננה והווי צעיר. במסגרת לימודי תרבות יפן במגמת אסיה הסטודנטים נהנים גם מסמינרים מחלקתיים, הרצאות אורח, השתלמויות העשרה דוגמת: סדנת קליגרפיה יפנית, ומפעילויות גיבוש חווייתיות נוספות.

נושאי לימוד נוספים שעשויים לעניין אתכם/ן: לימודי סינית, לימודי קוריאנית , התרבות הסינית, כלכלת סין, ההיסטוריה של סין, ההיסטוריה של הודו.

אנו מזמינים אותך לפנות אלינו לקבלת מידע נוסף על לימודי תרבות יפן כחלק מתואר ראשון רב־תחומי במדעי הרוח במגמה ללימודי אסיה. ליצירת קשר דרך עמוד צור קשר.